לשיחת ייעוץ עבור טיפול בנושאי סוכרת, לחץ דם וירידה במשקל חייג: 0546568015.

על שיטת הטיפול והניסיון שלי קראו ב"אודות".

לשיחת ייעוץ עבור טיפול בנושאי סוכרת, לחץ דם, ירידה במשקל ואורח חיים בריא חייג: 0546568015.

פרי הנזירים Monk fruit

הממתיק "החדש" שמטריף את העולם- עכשיו מגיע גם לישראל

monk fruit

פרי הנזירים (Monk fruit), מכונה גם בשם luo-han-guo או בשמו המדעי Siraitia grosvenorii. זהו סוג של מלון שמקורו בסין. נזירים בודהיסטים במאה ה13 היו הראשונים לעבד את הפרי ומכאן שמו.
הפרי שימש במשך מאות שנים ברפואה הסינית המסורתית לטיפול בכאבי גרון, עצירות ועוד, אך הפך פופולרי במיוחד בזכות השימוש במיצוי שלו כממתיק.

הרכיב שהופך את הפרי למתוק נקרא מוגרוסיד. הפרי מכיל מספר סוגי מוגרוסידים כשהנפוץ ביותר נקרא מוגרוסיד V.

המוגרוסידים אינם נספגים לדם כך שהם חסרי ערך קלורי. הם לא גורמים לעלייה באינסולין ולא מעלים את ערכי הסוכר בדם (לצפייה בגרף המציג את השפעת הממתיק על רמות הסוכר והאינסולין בדם).

על אף שבמעי הגס המוגרוסידים עוברים פירוק על ידי חיידקים, נראה שהממתיק אינו גורם להיווצרות גזים ולתחושות של אי נוחות בטנית, וזאת בשונה ממתיקים אחרים שאינם נספגים.

בנוסף למוגרוסידים מכיל הפרי גם פרוקטוז וגלוקוז, אך הם מוצאים במהלך יצירת המיצוי של הממתיק. על מנת להפיק את התמצית מהפרי, מועכים את הפרי ומשרים אותו במים חמים. הנוזל שמתקבל מסונן ועובר תהליכי ספיחה על מנת להפריד את כל הרכיבים שאינם מוגרוסידים. המיצוי עובר תהליך ייבוש, ולעיתים גם הבהרה לקבלת התוצר הסופי שדומה לסוכר.
מיצוי פרי הנזיר מתוק במיוחד, עד פי 300 מסוכר (סוכרוז). רמת המתיקות תלויה בתהליך יצירת המיצוי ובמידת הניקיון שלו. 

ממתיק פרי המונק יקר יחסית בהשוואה לממתיקים אחרים הקיימים בשוק, זאת מכיוון שתהליך הגידול של הצמח מורכב. הצמח דורש אקלים ספציפי מאוד, ועל כן ניתן לגדלו רק באזורים מסוימים. בנוסף נדרשת האבקה ידנית של הפרחים, כך שיש צורך במספר גדול של ידיים עובדות.

בשל מחירו הגבוה, יצרנים רבים משלבים אותו יחד עם ממתיקים אחרים זולים יותר, לרוב עם אריתריטול (על אריתריטול ניתן לקרוא בפוסט נפרד). הכמות של פרי הנזירים במוצרים אללו היא לרוב זניחה ביחס לכמות האריתריטול (לדעתי ברמה שלא מצדיקה את התוספת במחיר). 
ישנם יצרנים בודדים אשר מוכרים את ממתיק פרי הנזירים נקי- ללא שילוב של ממתיקים אחרים. מצאתי כרגע רק יצרן אחד שגם עושה משלוח לארץ (קישור לצפייה במוצר)
הממתיק מגיע בצורת אבקה, גרגרים ונוזל.

במוצרי מזון רבים בעולם כבר עושים שימוש במיצוי פרי המונק, ממשקאות ועד עוגות ועוגיות. זאת בזכות עמידותו בטמפרטורות גבוהות ושלל היתרונות הנוספים שלו. בארץ עדיין קשה להשיג את הממתיק עצמו אך כבר ניתן למצוא אותו במרכיבים של מספר מוצרים מוכרים בשוק, ועל כך בהמשך.
טעמו של הממתיק שונה משל סוכר (סוכרוז) ויש הטוענים שהוא משאיר מעט טעם לוואי, אם כי פחות מאשר מספר ממתיקים אחרים. הוא אינו משאיר טעם מתכתי.

הממתיק קיבל את אישור ה FDA והוגדר בטוח לשימוש (GRAS) רק בשנת 2010, הוא נחשב חדש יחסית בשוק.
ביחס לממתיקים אחרים אין עוד הרבה מחקרים קליניים שבדקו את ההשפעה שלו, ובטח שלא לטווח ארוך. יחד עם זאת, עד היום לא דווחו על איזה שהן תופעות לוואי כתוצאה מצריכת הממתיק ודעת המומחים הרווחת היא כאמור שהוא בטוח לשימוש. ממתיק פרי הנזיר הותר לצריכה גם עבור נשים מניקות, נשים בהריון, ילדים וחולי סכרת.
בארץ הוציא משרד הבריאות הנחיות ליצרנים לגבי שימוש ב "מיץ מרוכז מפרי המונק" בשנת 2017. על פי ההנחיות הממתיק מותר לשימוש מלבד במוצרי מזון לתינוקות. זאת לא מפני שידוע על סיכון בשימוש בו עבור אוכלוסיית גיל זו, אלא כמשנה זהירות בשל חוסר במחקרים.
באיחוד האירופי השימוש בפרי כממתיק עדיין לא אושר, אך הצפי הוא שגם שם הוא יאושר בקרוב.

מחקרים מראים שלמוגרוסידים (לרוב מוגרוסיד V הוא שנבדק) שבפרי המונק ישנן מגוון סגולות רפואיות:

 1. מפחית ערכי סוכר בדם ומשפר פרופיל שומנים
  מלבד לעובדה שממתיק פרי המונק אינו מעלה את ערכי הסוכר בדם, מחקרים שנערכו בעכברים מראים שהוא יכול להביא אפילו לירידה בערכי הסוכר ואף לשפר את פרופיל השומנים בדם (1,2). באחד מאותם ניסויים מצאו החוקרים שהמוגרוסידים העלו את רגישות התאים לאינסולין (2) ,ובניסוי אחר שנערך על תאים הראו החוקרים שהמוגרוסידים גרמו לעלייה בהפרשת אינסולין (3– יש לציין שמדובר בעיתון עם דירוג נמוך) .

 2. אנטי דלקתי 
  ניסויים שבוצעו במקרופאג'ים (תאים בולעניים השייכים למערכת החיסון) הראו שהמוגרוסידים עיכבו תהליכים דלקתיים בתאים (4,5,6).

 3. נוגד חמצון
  בגופנו קיימים תמיד רדיקלים חופשיים, אך מספרם עולה בעקבות חשיפה לזיהום אוויר, למזונות מסוימים, לקרינת השמש ובמצבי דלקת. כאשר הם מצטברים הם עלולים לפגוע בתא ובחומר הגנטי שבו. רדיקלים חופשיים נמצאו כקשורים לאלצהיימר ומחלות ניווניות אחרות, כמו גם לתהליכי הזדקנות. תפקידם של נוגדי החמצון הוא לתקן את הנזקים שנגרמו על ידי הרדיקלים החופשיים.
  חוקרים מצאו שמוגרוסידים מפרי המונק הצליחו להגן על ה DNA מפני פגיעה של רדיקלים חופשיים (7).
  במחקר נוסף הראו החוקרים שהמוגרוסידים הצליחו להאט הזדקנות של תאים (תאי ביצית של חזירה) ע"י עיכוב של תהליכים חמצוניים בתא (8). בנוסף, מחקר חדש הראה תוצאות ראשוניות המצביעות על כך שלמוגרוסידים מפרי המונק פוטנציאל טיפולי עבור חולי סכיזופרניה, בזכות האפקט המגן שלו כנגד פגיעה נוירולוגית (9)

 4. אנטי-סרטני
  המחקר נמצא עוד בתחילת דרכו וישנם מחקרים בודדים בנושא. בין אותם מחקרים קיים מחקר אחד שהראה כי מוגרוסידים מפרי המונק הצליחו לעכב התפתחות של תאי עור סרטניים בעכברים (10). במחקר אחר הראו החוקרים שהמוגרוסידים עיכבו נדידה וחדירה של תאים סרטניים (11).

חשוב להדגיש שכל המחקרים נערכו על עכברים ותרביות תאים ולא נבדקו במחקרים קליניים.


לסיכומו של עניין, נראה שמדובר בממתיק עם יתרונות רבים.
אז באילו מוצרים אפשר כבר למצוא אותו בארץ?

עם כניסת התקנות לסימון המזון של משרד הבריאות החלו יצרניות המזון לערוך מגוון צעדים על מנת להפחית את הסוכרים המוספים למוצריהם. אחד הניסיונות שנעשו הוא שילוב של מיצוי פרי המונק במספר מוצרים.
ניתן למשל לראות על המדפים מוצרים של חברת אסם בהם שולב הממתיק: צ'יריוס ובמבה נוגט במתיקות מעודנת ופתיבר מופחת סוכר.
מלבד כל היתרונות שצוינו עד כה, יתרון נוסף עבור היצרנים נובע מכך שממתיק פרי המונק לא הוגדר כ"תוסף מזון"*  ולכן אינו מקבל מספר E**. למרות שפעמים רבות רכיבים בעלי מספר E אינם בעיתיים כלל , כשרשום על התווית מיצוי של פרי זה תמיד נשמע לצרכן טוב יותר.
דוגמאות לרישום ברכיבים של שני מוצרים המכילים את הממתיק:

 1. פתיבר קלאסי מופחת סוכר: קמח חיטה (מכיל גלוטן), שמנים צמחיים, סוכר, מלטודקסטרין, חומרי תפיחה (E500, E503), רכז פרי המונק, מלח, אבקת קקאו, מתחלב (לציטין סויה), חומרי טעם וריח, משפר אפיה (סולפיט), חומצה (חומצת לימון).

 2. במבה במילוי קרם נוגט במתיקות מעודנת: בוטנים טחונים (26.5%), קמח תירס, שמנים מהצומח, סוכר, עמילן תירס, עמילן תירס מפורק חלקית, אגוזי לוז (5.6%), קמח סויה, קקאו, חומרים מייצבים (קלציום קרבונט, צלולוז), מלח, חומר מתחלב (לציטין סויה), חומרי טעם וריח, מיצוי פרי המונק מיובש, חומר מעכב חמצון (תמצית רוזמרין). מכיל 45% קרם

 טעמתי את המוצרים החדשים ולא חשתי בשום טעם לוואי. משימוש בפתיבר לעוגת ביסקוויטים כן הרגשתי שהמרקם של הפתיבר הופך ליותר רך מהרגיל, אך מדובר בניסיון אחד ואשמח לשמוע אם למישהו היו חוויות דומות בשימוש או שלא. בעיקר אהבתי את התעוזה לנסות ולהכניס לשוק הישראלי מוצרים חדשים.

* "תוסף מזון" – חומר המוסף למזון למטרה טכנולוגית, שאינו נועד לצריכה כשלעצמו כמזון או כרכיב בו. תקנות בריאות הציבור (מזון) (תוספי מזון)
** מספר E : מספר הסיווג של תוספי מזון לפי הקהילייה האירופאית (הקידומת "E" מקורה במילה "Europe" אירופה) ומשתמשים בה גם בישראל.

 

סיכום -שאלות ותשובות קצרות

האם ממתיק פרי המונק בטוח לשימוש? כן. גם עבור ילדים ונשים מניקות.
האם ממתיק פרי המונק מתאים לשימוש עבור חולי סכרת? כן.
האם ממתיק פרי המונק מעלה את ערכי הסוכר בדם? לא.
האם הוא מתאים לשימוש עבור סובלים מתסמונת המעי  הרגיש? כן.
האם קיימות תופעות לוואי לשימוש בממתיק פרי המונק? לא    (לפחות לא כאלו שידוע עליהן כיום).
האם ממתיק פרי המונק מותר לשימוש בישראל? כן. וכבר נעשה בו שימוש במספר מוצרים מסחריים.
האם טעמו של ממתיק פרי המונק זהה לשל סוכר? לא.
אך יש הטוענים שביחס לממתיקים אחרים הוא די קרוב.
מהו הערך הקלורי של ממתיק פרי המונק? אפס